İzmir’e sürülen Lice Davası

İzmir’e sürülen Lice Davası… ‘Yakacağız Sivil ölüm deyip yaktılar’

Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın da aralarında olduğu 16 kişinin öldürülmesine ilişkin Lice davası görülmeye devam etti. Tanık öğretmen Mahmut Cantekin, “Olay günü bir asker öğrencime ‘köyü yakacağız’ demiş. Ortada hiçbir çatışma yokken evlere okullara ateş açıldı” dedi.

 

Aralarında dönemin Bölge Jandarma Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın da bulunduğu 16 kişinin öldürüldüğü Lice olaylarının yargılamasına devam edildi. Her duruşmada Diyarbakır’dan İzmir’e taşınanlar dün “bir” eksikti. Bu kez davaya Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi gelemedi

 

Davanın dünkü duruşması, adalet arayışının takipçilerinden Tahir Elçi’ye adandı. İlk tanık öğretmen Mahmut Cantekin, olayların yaşandığı sırada bir ilkokulda öğretmenlik yaptığını belirtti: “Sabah saat 09.00’da öğrencilerle öğretmenler okulda bulunuyorduk. Bir asker, öğrencime, ‘Biz köyü yakacağız öğretmenlerine söyle okuldan dışarı çıkmayın’ demiş. O da gelip bana söyledi. Ben öğrencime şaka yapıldığını söyledim. Havadan helikopterin açtığı ateş sonucu çok sayıda ev yandı. Ben kendimi yere attım. Sırtımdan vurulmuştum.”

 

Dava 17 Mart’a ertelenirken , duruşmaya katılmayan Albay eşref Hatipoğlu’nun ararlarında bulunduğu sanıkların mahkemeye getirilmesine kara verildi.

 

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/453663/izmir_e_surulen_Lice_Davasi…__Yakacagiz_Sivil_olum_deyip_yaktilar_.html

Mahmut CANTEKİN

01.01.1952 yılında Adıyaman ili Kâhta ilçesi Cami Mahallesinde Dünya’ya geldi. İlk ve Orta Okulu Kâhta’da okudu. Besni Öğretmen Okulunda öğrenimine devam etti. Osmaniye Düziçi’nden mezun olarak öğretmenlik diplomasını aldı. Afyon ili Sinanpaşa ilçesine bağlı Çatkuyu ve Yıldırım Kemal köyleri ile Tınaztepe kasabasında öğretmenlik yaptı. Rotasyona tabii olduğundan Diyarbakır ili Lice ilçesine atandı. Burada Öğretmenlik, Halk Eğitim Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü yaptı. Lice’de beş yıl görev yaptıktan sonra Mersin merkeze atandı. 26 yıl görevden sonra Mersin’de emekli oldu. Kâhta’da yaşamaktadır. Bütün gününü şiir ve yazı çalışmaları ile geçirmektedir. Çeşitli şiir sitelerinde şiirleri yayınlanmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir