Lice Davası Elçi’siz görüldü

Lice Davası Elçi’siz görüldü

 

Diyarbakır’ın Lice İlçesinde dönemin Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın da aralarında bulunduğu 16 kişinin katledildiği olayla ilgili açılan davasının 5’inci duruşması İzmir 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

 

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 1993 yılında dönemin Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın da aralarında bulunduğu 16 kişinin katledildiği olayla ilgili açılan Lice davasının 5’inci duruşması İzmir 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanık Eşref Hatipoğlu ve sanık avukatlarının katılmadığı duruşmaya, müşteki avukatlar, CHP İstanbul Sezgin Tanrıkulu, HDP Adana Milletvekili Meral Tanış Beştaş, HDP İzmir İl Örgütü ve Baran Tursun Vakfı’nın yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

 

Duruşma öncesinde Lice Adalet Arıyoruz Platformu adliye önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada Tahir Elçi’nin fotoğrafının bulunduğu “Em ji te bir nakın” ve “Hakikatler araştırılsın failler bulunsun” yazılı pankart açıldı. Açıklamayı okuyan Lice Adalet Arıyoruz Platformu üyesi Şiyar Kaymaz, 1993 Lice’den 2015 Cizre’sine değişen tek şeyin savaş teknolojisi olduğunu belirterek, Lice katliamının hesabı sorulmadığı için bugün Sur’da, Cizre’de ve Nusaybin’de de katliamlar yaşandığına dikkat çekti.

 

Yine Tahir Elçi’nin katledilmesinin yaşanan bu olaylardan bağımsız olmadığını belirten Kaymaz, “Tahir Elçi’yi katledenler faili meçhul davalarda yargılanan askerlere terfi vererek bölgeye gönderenlerdir” dedi. Ardından konuşan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise, Tahir Elçi’nin bıraktığı davalarının takipçisi olacaklarını belirterek, sorumlularının peşinin bırakmayacaklarını söyledi. Son olarak konuşan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Katledilen Elçi’nin davanın zaman aşımına uğramasına bir gün gün kala açılmasını sağlayan biri olduğunu dile getirdi.

 

Açıklamanın ardından duruşmaya geçildi

 

Duruşmada ilk olarak konuşan müşteki avukatlardan Yunus Muratakan, katledilen Baro Başkanı Tahir Elçi’nin ömrü boyunca faili meçhul davaları peşinde koştuğunu belirterek, Elçi’nin ortaya çıkardığı suçlularının ceza alması için mahkeme karşısında çıkardığını fakat adil bir yargılanmanın yapılmadığını bu duruşmanın Elçi’ye adanmasının talep etti.

 

“Elçi’nin anısına yargılamayı ciddiye alın”

 

Mahkemenin Sanık Eşref Hatipoğlu’nu kendilerinden kaçırdığına dikkat çeken Muratakan, “ Tahir Elçi olmadan adalet bekliyoruz. Şehit Tahir Elçi’nin anısına yargılamayı ciddiye alın. Yargılamada maddi gerçeği ortaya çıkarmak için uğraşalım.” diye konuştu.

 

Avukatlar konuşmalarına ardından tanık ifadelerine geçildi.  İlk olarak konuşan tanık Mahmut Cantekin, Lice’de Demir Çelik İlkokulu’nda Öğretmen olarak görev yaptığını, okul ile Alay’ın karşı karşıya olduğunu ve sürekli askerleri rahatlıkla gördüklerini söyleyerek yaşanan o anları şu sözlerle anlattı; “O gün askerler dışarıda rutin olarak gölgeleniyorlardı. Hiçbir şey yoktu. Akşam da bir olay yoktu. Okula girdim. Top atışları yapılmaya başlandı. Her zaman dağa doğru yaparlardı. Bu sefer aşağıya doğru yapıyordu. Atış yapılan yere baktık. Ama bir şey yoktu. Dürbünüm vardı okulda. Alması için öğrencimi eve gönderdim. Asker yolda onu yakalamış ve nereye gittiğini söylemiş. Öğretmenin evine gittiğini söylemişti. Asker öğrenciye ‘oğlum biz Lice’yi yakacağız öğretmenlerine söyleyin sizi sağlama alsın’ demiş. Öğrenci koşarak geldi.  Yaşananları anlatı. Sonra panzer geldi. Bağlara ateş atıyordu. 5 kadın ve 2 çocuk vardı onlara ateş ediyorlardı.  Ardından kumanda taburunda her yere ateş açılmaya başladı. Öğrencileri okula soktuk.  Pencereden baktım askerler dışarıda geziyor. Eğer çatışma olsaydı siper alırlardı. Baktıklarını görünce bana da sıktı. Ölümden kurtuldum. Yukardan bombalar atıyordu evlere. Evler yanmaya başladı. Uçaksavar mermisi sınıfa isabet etti. Komandolar okula roketler atıyordu. Saat akşam 4’e kadar ateş kesilmedi.  Tüm öğrenciler, öğretmenler yakılan yıkılan dükkânları gördük. Her tarafı yaktılar.”

 

Peri Bayav

 

http://www.turnikehaber.com/lice-davasi-elcisiz-goruldu.html

Mahmut CANTEKİN

01.01.1952 yılında Adıyaman ili Kâhta ilçesi Cami Mahallesinde Dünya’ya geldi. İlk ve Orta Okulu Kâhta’da okudu. Besni Öğretmen Okulunda öğrenimine devam etti. Osmaniye Düziçi’nden mezun olarak öğretmenlik diplomasını aldı. Afyon ili Sinanpaşa ilçesine bağlı Çatkuyu ve Yıldırım Kemal köyleri ile Tınaztepe kasabasında öğretmenlik yaptı. Rotasyona tabii olduğundan Diyarbakır ili Lice ilçesine atandı. Burada Öğretmenlik, Halk Eğitim Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü yaptı. Lice’de beş yıl görev yaptıktan sonra Mersin merkeze atandı. 26 yıl görevden sonra Mersin’de emekli oldu. Kâhta’da yaşamaktadır. Bütün gününü şiir ve yazı çalışmaları ile geçirmektedir. Çeşitli şiir sitelerinde şiirleri yayınlanmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir